مام-آیا مام ها برای پوست ضرر دارند؟

مضرات مام ها

 

مام ها برای پوست ضرر دارند؟     

مام ها از محصول هایی هستند که فروش آنها در تابستان بیشتر می شود. دکتر محمدجواد ناظمی، متخصص پوست و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران درباره این محصول های بهداشتی( مام ،دئودورانت و .)، توضیح های جالبی دارند که خواندنش خالی از لطف نیست.

▪ آقای دکتر! دئودورانت ها و ضدعرق ها و به خصوص مام ها در تابستان زیاد استفاده می شوند. چگونه این مواد قادرند از ایجاد بوی بد پیشگیری کنند؟

ـ همه انسان های سالم به درجه های متفاوتی عرق می کنند؛ چرا که ترشح عرق ضمن تنظیم درجه حرارت جسم، خواص مفید دیگری هم دارد. بنابراین تقریبا همه ما به این محصول های بهداشتی نیاز داریم

▪ و بعضی هایمان بیشتر؟

ـ بله، بعضی ها بیشتر.چون بعضی هایمان بیشتر عرق می کنیم. لفظ هیپرهیدروز به مواردی اطلاق می شود که مقدار ترشح عرق بیش از حد طبیعی میباشد که گاهی نه تنها موجب آزار جسمی بلکه موجب صدمه های روحی و حتی شرمساری اجتماعی می شود. هیپرهیدروز اغلب به طور اتفاقی در مراجعه بیماران به کلینیک ها برای بیماری های دیگر توسط پزشک معالج تشخیص داده می شود.

▪ حالا کدام یک از این محصول ها بهترند: ضدعر ق های محلول یا مام ها؟

ـ دئودورانت ها و ضدعرق ها به صورت فوم ها و فرمول های فراوان وجود دارند؛ مثل رول ها، ژل ها، حالت های چسب مانند، صابون و. که بسیاری از این محصول ها برای استفاده زیربغل هستند. اگر چه دئودورانت ها و ضدعرق ها دسته بزرگی از محصول های بهداشتی ـ آرایشی را در آمریکا تشکیل می دهند ولی تاثیر زیادی در بیماران با هیپرهیدروز (تعریق شدید) نداشته و اثر آنها نیز موقتی است.

 

▪ اینکه عرق بعضی ها بدبوتر است، آیا به این خاطر نیست که آنها از مام استفاده نمی کنند؟

ـ نه! امکان دارد این افراد زیادتر از حالت عادی عرق کنندولی به خاطر تعداد کم افراد مبتلا به هیپرهیدروز (تعریق شدید) در جامعه، به نظر می رسد بعضی غذاها و نیز تعدادی از داروها می توانند موجب بوی بد جسم شوند.

 

▪ برای این افراد مام ها جوابگو هستند؟

ـ نه؛مام تاثیر زیادی برای آنها ندارد و آنها باید دنبال درمان باشند. برای درمان تعریق شدید (هیپرهیدروز) راه های مختلفی وجود دارند ؛ مثلا آلومینیوم و بقیه نمک های متالیک (فی) مثل زیریوم که به خاطر انسداد مکانیکی غدد عرق موجب کاهش ترشح عرق می شوند.

▪ درمان تزریقی هم وجود دارد؟

ـ بله، یکی از راه های فیزیکی در درمان تعریق شدید این میباشد که آب معمولی و جریان الکتریکی برای تعویض یون های داخل غدد عرق و جدار آنها استفاده می شود.تزریق بوتولینوم نیز به خاطر کاهش ترشح غدد عرق از راه های کنترل است. استفاده از ترکیب های موضعی آنتی کولینرژیک که موجب کاهش ترشح می شوند نیز کمک درمانی است.جراحی و قطع اعصاب سمپاتیک تنه ای نیز از دیگر راه های درمانی است.

▪ داروهای خوراکی چطور؟

ـ درمان های سیستمیک و استفاده از بعضی داروها مانند تعدادی از داروهای ضدافسردگی (سه حلقه ای ها) و آنتی کولینرژیک های خوراکی و حتی روان درمانی نیز هر کدام ضمن کنترل و کاهش غدد عرق عوارض دیگری دارند که گاهی استفاده آن در بیماران با مشکل هایی همراه است.

 

 مام,مام ها,فواید مام,مضرات مام,

مضرات مام ها

 

▪ حالا اگر کسی نتوانست با مام ها جلوی عرق کردن را بگیرد، چه مشکلاتی پیدا می کند؟

 

ـ هیپرهیدروز ضمن ایجاد مشکل های اجتماعی، موجب کاهش اعتماد به نفس و ناتوانی شغلی و حتی به خاطر صدمه به کفش ها و البسه، موجب ضرر مالی نیز می شود.

 

▪ آیا این واقعیت که می گویند بوی معطر مام نمی تواند بوی بد عرق بعضی ها را از میان ببرد، صحیح است؟

ـ بله؛عرق این افراد بسیار بد بو میباشد و مبتلا به برم هیدروز و بوی عرقشان با مام از میان نمی رود هستند. برم هیدروز نیز شبیه هیپرهیدروز بوده ولی در این حالت غدد عرق بوی بدی داشته و بخش های گرفتار اغلب زیربغل و پاها هستند. اگر چه گرفتاری دو ناحیه مزبور از نظر ابتلای نوع غدد عرق متفاوت هستند، ولی در صورت ابتلای ثانوی به میکروب یا قارچ موجب بوی بد بخش های فوق می شوند. اگر چه قابل ذکر میباشد که غدد عرق تنها عامل بوی جسم نیست و موارد دیگری چون سبوم (غدد چربی داخل پوست) و پوست سر عامل بوی جسم هستند.

 

▪ برای خرید یک مام چه ویژگی هایی را باید در نظر بگیریم؟

ـ استفاده دئودورانت ها و ضدعرق ها ، مام ها و .به عنوان یک محصول آرایشی ـ بهداشتی در جامعه رواج داشته و افراد بالغ به خصوص خانم ها به طور فراوان و وسیع از این ترکیب ها استفاده می کنند که به صورت فرمول ها و مارک های مختلف و با رایحه های خوشبو و متفاوت در بازار موجود هستند. تهیه چنین محصول هایی آسان بوده و احتیاج به هیچ گونه نسخه ای نداشته و محدودیتی نیز برای استفاده آنها به عنوان محصول های آرایشی بهداشتی وضع نشده است. ترکیب ها و فرمولاسیون این محصول ها عمدتا شامل املاح آلومینیوم یا زیریوم میباشد که با غلظت های مختلف در کارخانه های مختلف تولید می شوند و نیز جهت از میان بردن میکروب ها آنتی بیوتیک های مختلفی به آنها اضافه می شوند و هر کدام دارای ترکیبات نگهدارنده ای هستند که از می شدن یا قارچی شدن یا فساد آنها در کوتاه مدت یا مدت تعیین شده جلوگیری می کنند و نیز هر مارکی اسانس و رایحه ای برای خوشبو شدن مام ها به این محصول ها اضافه می کنند.

 

▪ امکان دارد کسی با استفاده مام در زیر بغلش دچار حساسیت و خارش شود؟

ـ خب، از آنجا که درجه حساسیت افراد متفاوت است، امکان چنین حساسیتی با هر ترکیبی وجود دارد و لازمه درمان این مشکل، قطع استفاده مام و درمان اختصاصی است. شایع ترین عارضه ای که امکان دارد در اثر استفاده مام ایجاد شود درماتیت های (التهاب های) موضعی ناشی از تحریک این مواد میباشد که این مورد بیشتر در ارتباط با نمک های آلومینیوم یا آلومینیوم میباشد که در بخش های زیربغل و گاه دست ها و پاها (محل های مصرف) ایجاد می شود. با کاهش دفعه های استفاده یا استفاده در ترکیبات ملایم تر از مارک دیگر و نیز استفاده از مام در پوست خشک شده و به خصوص شب ها که عرق کردن کمتر میباشد ضمن اینکه موجب اثر بیشتر مام و عوارض کمتر می شود، صدمه کمتری نیز به البسه وارد می کند. در صورت بروز چنین التهابی استفاده از کِرِم های موضعی استرویید برای رفع مشکل و قطع محصول کمک می کند. پس لازم میباشد از استفاده مام و چنین محصول هایی به دفعات مکرر و زیاد و نیز در سطح وسیع و گسترده و عرق کرده پرهیز کرد.

 

▪ گاهی با استفاده مام ها یک ضایعه گلوله ای شکل در زیر بغل ایجاد می شود که بعضی ها آن را با سرطان اشتباه می گیرند و نمی دانند ضایعه از کجا ناشی می شود. چرا؟

ـ ببینید؛ یک ترکیب که اغلب در دئودورانت ها وجود دارد زیریوم میباشد که امکان دارد موجب این واکنش (گرانولوم زیریوم) شود که به صورت یک ضایعه التهابی نسبتا محکم سلولی و تقریبا گرد و به اندازه چند میلی متر یا بزرگ تر بوده که در توده پوست زیر بغل به وجود می آید.این ضایعه ناشی از حساسیت تاخیری به ترکیب زیریوم بوده و درصورت حدس چنین تشخیصی نمونه برداری (بیوپسی) از پوست توصیه می شود و در صورت اثبات بیماری احتیاج به درمان اختصاصی دارد ولی می توان اظهار کرد که باوجود استفاده بسیار زیاد مام عوارض خیلی جدی تاکنون گزارش نشده و تعدادی نیز به صورت تئوری بوده است.

 

بهتر میباشد چند ساعت پس از ماليدن مام روي پوست، محل مام را با آب و صابون بشوييد با اين روش مواد شيميايي مام از روي پوستتان پاك شده و فرصت پيدا نمي‌كنند وارد منافذ پوستي شما شده و ايجاد حساسيت پوستي ‌كنند. شما سپس مي‌توانيد لايه‌اي جديد از مام را روي پوست خود بماليد. انواعي از اين محصولات را تهيه كنيد كه حاوي مقدار كمي از مواد باكتري‌كش مثل آلومينيوم، روي و زيوكونيوم باشد. شما مي‌توانيد از پودر بچه براي خشك نگه داشتن پوست جسم در نواحي كشاله ران و يا زير بغل استفاده كنيد. پودرها عرق را به خود جذب كرده و علاوه بر آنكه سطح پوست را خشك نگه مي‌دارند از عرق‌سوز شدن پوست شما هم پيشگيري مي‌كنند.

منبع:www.salamat.ir

   

سایت آموزشی ایران نیو 


ایران نیو استفاده ,محصول ,پوست ,میباشد ,موجب ,درمان ,تعریق شدید ,امکان دارد ,محصول هایی ,موجب کاهش ,کاهش ترشح

اگر هرگونه سوال و یا اشکالی در رابطه با این زمینه و یا هر زمینه تحصیلی
مانند: مدرسه ، دانشگاه ، کنکور ، ارشد ، دکتری ، نظام وظیفه و.. دارید ؛ کافیست با ما تماس بگیرید

شماره تماس از خط ثابت 02170705003

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

مشخصات


کسب درآمد

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

عکس آقای خامنه ای

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

اگر هرگونه سوال و یا اشکالی در رابطه با این زمینه و یا هر زمینه تحصیلی
مانند: مدرسه ، دانشگاه ، کنکور ، ارشد ، دکتری ، نظام وظیفه و.. دارید ؛ کافیست با ما تماس بگیرید

شماره تماس از خط ثابت 02170705003

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

dedicated طراحی سایت پرسش مهر۹۷ احساس سرد جمعیت هلال احمر شهرستان اسکو پورتال و سایت تفریحی خبری ایرانیان مکس دانلود گیم.فیلم.آموزش سریال.موزیک.نرم افزار.رمان و کتاب.و کارتون و انیمیشن و انیمه .و نرم افزار های تلفن همراه فیلم و موزیک دانلود فایل های مفید برای دانشجویان آموزش ساخت کابینت باسخ نامه كليدي ازمون 22دي كانون متن درس آزاد فرهنگ بومی فارسی پنجم خیار دارایی یک حجم هندسی است ساختمان قفسه سینه فایده ها وضرر های احتمالی تغییر در ژن جانداران اعلام حذفیات منابع کنکور ۹۸ برای نظام جدید در جمله جه مغالطه وجود دارد همه موجودات زشت خشن بدند خلاصه اواز برای وطن نصب برنامه ايتا در مورد زندگی علّامه حلّی او چه ویژگی داشت که به دیدارامام زمان موفق شد